Yandex Translate API ile ücretsiz çeviri

  2016/07/11 17:07 • Ana Sayfa > PHP

Bing, Google, Microsoft Azure gibi dünya devi firmaların deneme sürümü sonrasında cüzi bir ücret karşılığında sattığı çeviri sistemlerini uzun zamandır kullanmıyorum. Nedeni, yandex'in translate API sistemiyle tanışmış olmam. Yandex, arama motorunda benim gözümde çok çekici olmasa da, E-Posta, disk ve çeviri sisteminde gerçekten alternatiflerinin en iyisi seviyesinde.

Yandex Translate API'i kullanması çok kolay. İlk önce tech.translate.com/translate sayfasına giderek üye girişi yapın ve API oluşturun. Daha sonra aşağıdaki kod parçacığındaki $api = ''; alanına API adresinizi ekleyin ve kullanmaya başlayın.

function translate($text, $from, $to){ 
  $api = 'API_KEY';
  $url = file_get_contents('https://translate.yandex.net/api/v1.5/tr.json/translate?key='.$api.'&lang='.$from.'-'.$to.'&text='.$text);
  $json = json_decode($url);
  return $json->text[0];
}

Ardından aşağıdaki şekilde çevirmek istediğiniz stringleri ekrana yazdırabilirsiniz.

echo translate('Merhaba Dünya', 'tr', 'en'); // Türkçe'den ingilizceye çevirdik.

Referans kaynağı için bercanozcan.com'a teşekkürler.

Yazar: Ercüment Çözer (@Felina)

2009 yılında gelen "internet için bir şeyler üretme isteği" doğrultusunda yazılım öğrenmeye başladım. Aradan geçen süre zarfında başta PHP ve Python olmak üzere, ticareti yapılabilir birçok şey öğrendim. Şu sıralar web ve mobil ortamda kodlama, tasarlama ve pazarlama konularındaki bilgilerimi pekiştirmek ve ihtiyaç halinde diğer insanlara da yardımcı olabilmek için KodLab.org'u kurdum. Freelance olarak kendi projelerimle ilgileniyorum.