WordPress Translate sonrası Arapça Tarih Problemi Çözümü

  05-07-2019 01:43 • Ana Sayfa > WordPress

Merhaba,

qTranslate-X ve WPML başta olmak üzere; JS ve kütüphanelerini kullanarak tarih işlemi yapan rezervasyon uygulamalarının çoğunda (en azından ben bu yazıyı yazarken hepsinde oldu) tarihi de çevirme durumu söz konusu. Yani sadece günü değil, 15:21 formatını da arapçaya (denemedim ama hintçeye de aynısı oluyordur muhtemelen) çeviriyor.

Hal böyle olunca admin-ajax.php dosyasında bir hata almaya başlıyorsunuz.

DateTime::__construct

Başlıklı bir hata veriyor ve 500 – 405 hata koduyla işlemi iptal ediyor.

Bu durumu yaşadığınızda: İlgili çeviri eklentisinde çözüm aramak yerine, ilgili rezervasyon (yada sorunu veren eklenti) neyse onun dosyalarında arayınız. Bir .php dosyası içinde -genellikle core dosyaları- setlocale var ise; setlocale(LC_ALL, “tr_TR”); yapmanız sorunu muhtemelen çözecektir. setlocale ile ilgili kod satırı bulamadıysanız yada bu çözüme kavuşturmadıysa; _LOCALE veya bu tarzda dili baz alan kodları araştırın.

WP Amelia Booking eklentisinde bu sorun, ameliabooking.php içindeki 146. satırda bulunan define(‘AMELIA_LOCALE’, get_locale()); kodunu define(‘AMELIA_LOCALE’, ‘en’); değiştirmem ile çözüldü.

Kolay gelsin.

Yazar: Nurçin Çan (@nurcin)

Bilken üniversitesi bilgisayar mühendisliği bölümü öğrencisiyim. Eğlence / boş vakit amacıyla kullanmaya başladığım bilgisayar, işim hatta hayatım haline geldi. Kodlab'da içerik üreterek insanlarla paylaşmak ve ilerisi için arşiv oluşturmak istiyorum.