WordPress ses ile yazma: Speech to Text

  2016/12/25 15:07 • Ana Sayfa > WordPress

WordPress'te yazma hızınızı arttıracak olan bu eklenti ile, içerik odaklı sitenizde vakit tasarrufu elde edebilirsiniz. Google'ın altyapısı ile Drive servisi veya Translate servisini kullanarak da yapabileceğiniz ses ile yazma (buna ingilizcede speech to text ismi veriliyor) olayını Wordpress editörünüze kadar taşıyan bu eklenti, işinizi oldukça kolaylaştıracak gibi gözüküyor.

Öncelikle eklentinin WordPress -> Plugins sayfasını ziyaret edebilir veya WordPress panelinizden Speech to Text diye aratarak indirebilirsiniz.

Eklentiyi kurduktan ve etkinleştirdikten sonra, yeni yazı ekleme sayfasındaki editörün altındaki "mikrofon ikonuna" bir defa tıklamanız yeterli. İlk kurulumda, sitenize özel tarayıcı izini isteyeceği için bu işlemi Google Chrome tarayıcısından yapmanız tavsiye edilir.

İzin verdikten sonra her seferinde bu ikona tıklayarak, kaliteli bir mikrofon aracılığıyla konuşmanız yeterlidir. Eklentinin Türkçe dil desteği mevcut olduğu gibi, ingilizce ve fransızca kelimeleri çok daha kolay ve hatasız ekrana yazdırmakta.

İkona tıkladığınızda, mikrofon ikonunun arka planında kırmızı bir nokta yanıp sönmeye başlayacak. Bu esnada sesinizi algılıyor ve konuşmanızı bekliyor olacak. 

Ayrıca önemli bir not olarak düşmek istiyorum ki, eklentinin noktalama ve Türkçe imla hataları mevcuttur. Bu nedenle makaleyi hazırladıktan sonra son bir defa daha kontrol etmeniz ve hatasız yayınlamanız SEO açısından tavsiye edilmektedir. 300 kelimelik bir makale ortalama 15 dakika gibi bir sürede hazırlanırken, Speech to Text eklentisi sayesinde 5 dakika gibi kısa bir sürede, tamamen hazır olarak teslim edebilirsiniz. 

Bu eklenti için hazırladığımız videoyu da izleyebilirsiniz.

Yazar: Ercüment Çözer (@Felina)

2009 yılında gelen "internet için bir şeyler üretme isteği" doğrultusunda yazılım öğrenmeye başladım. Aradan geçen süre zarfında başta PHP ve Python olmak üzere, ticareti yapılabilir birçok şey öğrendim. Şu sıralar web ve mobil ortamda kodlama, tasarlama ve pazarlama konularındaki bilgilerimi pekiştirmek ve ihtiyaç halinde diğer insanlara da yardımcı olabilmek için KodLab.org'u kurdum. Freelance olarak kendi projelerimle ilgileniyorum.