Vultr'dan sunucu oluşturmak ve Vesta Kurulumu

  2016/12/13 03:34 • Ana Sayfa > Sunucu

Daha önce makalesini yazdığım geliştiriciler için sunucu firmaları başlıklı yazıya oldukça yoğun ilgi geldiğini fark ettim. Birçok ziyaretçimizin Vultr'dan sunucu oluşturduğunu ve cPanel kurulumu yaptığını öğrendim. Fakat bireysel olarak kullanılacak sunucularda cPanel yerine daha basit ve performanslı yönetim paneli kullanılmasını tavsiye ediyorum. Bugünkü yazımda, ilk defa videolu bir anlatım yapacağım. Videoda da belirtmeyi atladığım birkaç noktayı, yazıda pekiştirerek sunmayı planlıyorum.

Vultr nedir?

Vultr, 30 saniye gibi kısa sürede sanal sunucu oluşturabileceğiniz bir internet sitesidir. Minimum 5$ sunucu ücreti ödeyerek alacağınız sunucunun maliyeti saatlik olarak hesaplanır.

Vesta nedir?

Vesta, ücretsiz ve ücretsiz kalmayı vaadeden bir yönetim panelidir. DNS, Mail, FTP Hesapları gibi ihtiyaçlarınızı maksimum performans ve ücretsiz alternatiflerine göre en kaliteli tasarımla sunar.

Neden vultr?

Vultr, sınırsız IP adresi alabilmenizi (ücreti karşılığında) sağlar. Sunucularınızı kolayca yönetebilir, VPS veya VDS satın alabilirsiniz. Ayrıca cPanel, WordPress gibi ürünleri de rahatlıkla kurabilirsiniz. 

Sorunsuz ve hızlı destek alabiliyor olmanız, kolay ve kompakt bir tasarıma sahip olması, anlaşılabilir yapısı sayesinde Digitalocean'a göre seçtiğim en güzel alternatif diyebilirim.

 Video ile alakalı sorularınızı, yorumlarınızı aşağıdaki yorum kısmından bize ulaştırırsanız en kısa sürede dönüş yapmaya ve yardımcı olmaya çalışacağız.

Yazar: Ercüment Çözer (@Felina)

2009 yılında gelen "internet için bir şeyler üretme isteği" doğrultusunda yazılım öğrenmeye başladım. Aradan geçen süre zarfında başta PHP ve Python olmak üzere, ticareti yapılabilir birçok şey öğrendim. Şu sıralar web ve mobil ortamda kodlama, tasarlama ve pazarlama konularındaki bilgilerimi pekiştirmek ve ihtiyaç halinde diğer insanlara da yardımcı olabilmek için KodLab.org'u kurdum. Freelance olarak kendi projelerimle ilgileniyorum.