Roundcube Configuration Error Çözümü

  25-05-2018 17:24 • Ana Sayfa > Sunucu

Merhaba! Vesta kontrol panel kurumları esnasında sürekli sistem tarafından yaşadığım bir sorun mevcut. Genellikle centos server’larda yaşanan bu sıkıntı, aslında Linux sisteminin sizi güvenlik altına almasından ibaret. Tüm dosyalara; yazılımcının seçtiği şekilde okuma izni vermeyerek ileride oluşabilecek bir güvenlik zafiyetinin önüne geçmeyi arzuluyor.

Örnek hata:

CONFIGURATION ERROR

config.inc.php was not found.

Please read the INSTALL instructions!

—-

Bu hata içindeki config.inc.php kısmı farklılık göstererek; db.inc.php yada main.inc.php olabilir. Fakat hepsinde çözüm aynıdır.

İlk önce sunucu içindeki roundcube klasörünü bulmalıyız. Vesta CP kullanıyorsanız bu klasör; /etc/roundcubemail adresidir.

Sonrasında ise aşağıdaki komutu SSH ekranı vasıtasıyla kullanarak sorunu tek seferde ve sunucuyu restart etmeden çözebilirsiniz.

chmod 777 /etc/roundcubemail/config.inc.php

Şunu da not olarak ekleyeyim: roundcube ekranındaki hatada yazan dosya ne ise; SSH satırına yazacağınız dosya da o olmalıdır. Üstteki örnekte config.inc.php olarak yazdık.

Kolay gelsin 🙂

Yazar: Tarık Menteşe (@tarikmentese)

2010'dan bu yana c#, PHP, Python ve JS uygulamaları geliştiriyorum. Mobil platformlar için Swift ve Java konusunda bilgi sahibiyim. Bootstrap, ionic ve Laravel frameworklerine aşinayım. Ekip çalışmasına yatkınım :)