PHP Kelime içinde arama (strstr)

  22-09-2017 19:36 • Ana Sayfa > PHP

Merhaba! Bu, Kodlab’daki ilk yazım. Umarım uzun süre paylaşım yaparım ve ziyaretçilerimiz de bu yazılardan faydalanır. Bu yazıda, PHP’de en çok işime yarayan ve her projemde kesinlikle kullandığım strstr fonksiyonunu tanıtacağım.

Bu fonksiyon, bahsigeçen kelimeler içinde arama yapmanıza olanak tanıyor. Örneğin: isim_soyisim@mail_uzantisi.com gibi bir alan adı farzedelim. strstr ile oluşturacağımız bir kod parçacığı sayesinde isim_soyisim ve mail_uzantisi.com kısmını ayırarak ekrana yazdırabileceğiz. Nasıl mı?

<?php
	$email  = 'isim_soyisim@mail_uzantisi.com';
	echo strstr($email, '@');
	// Sonuç: @mail_uzantisi.com
$namesurname = strstr($email, '@', true);
echo $user;
// Sonuç: isim_soyisim
?>

Ayrıca strstr ile sıfırdan yazılmış dinamik PHP yazılımlarında, URL ile sayfa tahmini (örn: başlık, açıklama, meta-keyword ekleme gibi gibi) şeyler de yapılabilir. Bununla ilgili bir örnek de şöyle;

<?php
	// Örn: Şu anki sayfa http://site_isim.com/admin olsun
	if (strstr('http://'.$_SERVER['HTTP_HOST'].''.$_SERVER['REQUEST_URI'].'', 'admin')) {
		echo 'Evet, Yönetim Panelindesiniz!';
	}else{
		echo 'Hayır! Yönetim Panelinde Değilsiniz..';
	}
?>

Umarım ilk yazım açıklayıcı ve işinize yarayacak şekildedir 🙂 Diğer “programlama ve bilgisayar” yazılarımda görüşmek dileğiyle..

Kaynaklar

PHP.net = http://php.net/manual/tr/function.strstr.php

Yazar: Nurçin Çan (@nurcin)

Bilken üniversitesi bilgisayar mühendisliği bölümü öğrencisiyim. Eğlence / boş vakit amacıyla kullanmaya başladığım bilgisayar, işim hatta hayatım haline geldi. Kodlab'da içerik üreterek insanlarla paylaşmak ve ilerisi için arşiv oluşturmak istiyorum.