PHP Called Mail() Hatası

  19-07-2017 13:37 • Ana Sayfa > PHP

Yazılım, en küçük noktada saatlerce takılabilmeniz anlamına geliyor. Yaklaşık 2.5 saattir, bu sorunun çözümü hakkında araştırma yapıyorum fakat yerli/yabancı kaynaklarda bu sorunun çözümüyle alakalı bir kaynağa ulaşamadım. SMTP ile mail göndermek istediğimizde karşımıza çıkan “The following From address failed: mail@mail.adresi : Called Mail() without being connected” hatasının çözümü hakkında birkaç tavsiye vereceğim.

Öncelikle SMTP yazılımınızı kontrol edin. Gözden kaçan ayrıntılar olabiliyor. Ben bir örnek SMTP gönderme betiği eklemek istiyorum.

require 'class.phpmailer.php';
$mail = new PHPMailer();
$mail->IsSMTP();
$mail->SMTPAuth = true;
$mail->Host = 'SMTP_Server';
$mail->Port = 587;
$mail->SMTPSecure = 'tls';
$mail->Username = 'kullanici_adi';
$mail->Password = 'mail_sifre';
$mail->SetFrom("gonderici_mail_adresi", 'Gönderici_isim');
$mail->AddAddress("gidecek_mail_adres", "gidecek_isim_soyisim");
$mail->CharSet = 'UTF-8';
$mail->Subject = $title;
$content = 'Gidecek E-Posta içeriği';
$mail->MsgHTML($content);

if(!$mail->Send()){
echo "Mail gönderilemedi. Hata kodu: " . $mail->ErrorInfo;
}else{
echo "Mail gönderildi";
}

Bu betiği kullanmanıza rağmen hata alıyorsanız, tek sorun sunucunuzun mail yapılandırması ve/veya sunucunuzun güvenlik duvarıdır.

Örneğin scaleway firmasını kullanıyorsanız, burada her sunucu için tavsiye edilen Default Security Group isimli güvenlik duvarı, otomatik olarak SMPT’e engel koyuyor. Scaleway panelinizdeki güvenlik duvarına girerek SMPT’i engelini iptal ederseniz ve daha sonra sunucunuzu restart ederseniz, sorunun çözüldüğünü göreceksiniz.

Sunucu ile ilgili bilginiz yoksa ve/veya hosting/reseller gibi sunucu root bilgisine sahip değilseniz, hosting sağlayıcınızla iletişime geçmenizi tavsiye ederim.

Yazar: Ercüment Çözer (@felina)

2009 yılında gelen "internet için bir şeyler üretme isteği" doğrultusunda yazılım öğrenmeye başladım. Aradan geçen süre zarfında başta PHP ve Python olmak üzere, ticareti yapılabilir birçok şey öğrendim. Şu sıralar web ve mobil ortamda kodlama, tasarlama ve pazarlama konularındaki bilgilerimi pekiştirmek ve ihtiyaç halinde diğer insanlara da yardımcı olabilmek için KodLab.org'u kurdum. Freelance olarak kendi projelerimle ilgileniyorum.