iPhone Saklama Alanı > Diğer Klasörünün Şişmesi

  10-02-2021 20:25 • Ana Sayfa > iOS & Android

Merhaba! Uzun bir aradan sonra bu haftamı rezil eden iPhone sorunu için bir makale yazmak istedim. Fazla detaya inmeden, bu sorunun nasıl çözüleceğini güncel şekilde anlatmak istiyorum.

Bu sorun neden olur?

Cache yani ön-bellek dediğimiz, sizin o an yaptığınız işlemleri geçici süreyle kaydeden ve sonrasında bu işlemleri silen bir yapı mevcuttur. Fakat siz o işlemi kapatmaz veya kapattığınızda anlık bir kesinti yaşanırsa, sistem de neyi sileceğini bilemez. Örneğin bu sorun benim başıma en çok uzun süreli ekran videosu kaydettiğimde geliyor. 5 dakikadan uzun video kaydettiğimde, telefon hafızası o videoyu bir yandan da render’ladığı için alan 2 kat şişiyor.

Sorunun çözümü

Hemen şu an yapabileceğiniz tek bir kolay çözüm var, o da -eğer bekleyen güncelleme varsa- telefonunuzu güncellemek.

Eğer bekleyen bir güncelleme yoksa, telefonunuzun tam yedeğini almanız ve daha sonra iPhone’u sıfırlayarak, yedeğinizi baştan kurmanız gerekir.

Ayrıca, telefonu normal bir şekilde (hard-reset işlemine gerek yok) kapatıp açmanız da sorunu düzeltebilir.

Boşuna fotoğraflarınızı, videolarınızı silmeyiniz. Zira bu sorunu düzeltmeyecektir. Birkaç GB alan açılsa bile, hemen şişmeye devam ediyor.

Ayrıca bu sorunu defalarca yaşamış biri olarak birkaç gün içinde kendiliğinden düzeldiğini, ama bu süreç içinde sürkeli karşınıza “alan dolu” uyarısı geldiğini de hatırlatayım.

iTunes’dan film kiralamak veya tarayıcı geçmişini, e-posta geçmişini ve bunun gibi “yoğun ama bu sorunu yaratmayacak” şeyleri silmenize gerek yok. Bu bende çözüm olmadı.

Tekrar yaşamamak için..

Ortalama 2 günde bir telefonunuzu kapatıp açın. Ayrıca arka sekmede olabildiğince uygulama tutmamaya ve manuel kapatmaya çalışın. Safari kullanıyorsanız mümkün mertebe gizli sekme kullanmayı tercih edin.

Ve son olarak yedek almayı hiç bir zaman ihmal etmeyin.

Yazar: Tarık Menteşe (@tarikmentese)

2010'dan bu yana c#, PHP, Python ve JS uygulamaları geliştiriyorum. Mobil platformlar için Swift ve Java konusunda bilgi sahibiyim. Bootstrap, ionic ve Laravel frameworklerine aşinayım. Ekip çalışmasına yatkınım :)