Geliştiriciler için Sunucu Firmaları

  2016/07/08 21:16 • Ana Sayfa > Sunucu

VPS ve VDS alternatifleri kadar isteği de genişliyor olsa da, gelişen teknoloji ile fiyatlar azalmak yerine sürekli artıyor. Uzun zamandır bu artıştan "geliştirici" kitleyi muaf etmek ve sürümden kazanmak isteyen sunucu firmaları, alt isimler ile kısa sürede oluşturulabilen sanal ve dedicated sunucu satışına başladılar.

Uzun zamandır tekelleşmiş olan DigitalOcean firmasına alternatif olarak piyasaya sürülen firmaların ortak özelliği, 30 saniye gibi kısa sürelerde istediğiniz özelliklerde sunucu kiralayabiliyor olmanız. Ayrıca sunucuları, yerli ve yabancı büyük satıcılar gibi haftalık / aylık koşullarda değil; saatlik kullanıma göre satıyorlar. Üstelik genel olarak iade şartları daha anlayışlı ve "önce kullan sonra öde" mantığında çalışıyor.

Vultr

Sektörün devlerinden olan Vultr, yüksek performanslı SSD sunucularına ve kolay kullanımlı panele sahip olmasıyla meşhurlaşmış bir firma. Denemesi ücretsiz olan Vultr'da VPS, VDS ve SSD Alan kiralayabiliyorsunuz.

5 dolardan başlayan fiyatlarla sunucu satın alabileceğiniz Vultr'da 14 farklı lokasyon (Seattle, Slicon Valley, Los Angelas, Dallas, Miami, Chicago, New Jersey, Atlanta, London, Paris, Frankfurt, Amsterdam, Tokyo, Sydney)

Vultr'un rakiplerine göre en iyi özelliği, sürekli ve rezerve IP adresi alabiliyor olmanız. Ayrıca cPanel ve Windows gibi ürünleri de orjinal lisansıyla ve yine saatlik ödemesiyle satın alabiliyorsunuz. 

Vultr'a kayıt ol


DigitalOcean

Digitalocean, 5$'dan başlayan fiyatlarla sunucu satışı yapan ve 7 farklı lokasyonda hizmet veren bir firma. Basit bulut sunucu satışının öncülerinden olan ve şu an bilinen en büyük alternatifi Vultr'dan dahi daha çok ziyaretçi ve aktif sunucusu olan Digitalocean, eğer üniversite öğrencisiyseniz 50$ ücretsiz kupon veriyor.

Ödeme ve destek konusunda alternatiflerine göre daha gerilerde kalan DigitalOcean, "işini bilen" geliştiriciler için ideal bir servis. Destek almaya çok fazla ihtiyaç duymuyor ve sunucu bakımı ile genel olarak bilgiye sahipseniz, digitalocean kaliteli bir alternatif olarak elinizin altında durabilir.

Digitalocean, sadece VPS satışı yapıyor. Dedicated veya SSD alan satın alamadığınız gibi, verilerinizi yüksek bağlantı hızı vasıtasıyla sadece Linux sunucularda barındırabilirsiniz.


OVH

OVH, diğer alternatifleri gibi SSD VPS mantığından aykırı olan, hatta konumuzla dahi alakası olmamasına rağmen kalitesinden ötürü listeye eklediğimiz bir server satış sitesi. Hosting, Dedicate ve Bulut sunucu satışı yapan OHV, film ve yetişkin içerikli siteler başta olmak üzere; içeriğindeki dosyalara abartı derecede müdahale etmeyen bir firma. Uygun fiyat politikası alternatiflerine göre daha yukarıda olan OVH'nin destek sistemi de sizi mutlu etmeyebilir.

3$'dan VPS satın alabileceğiniz OVH, Fransa lokasyon ile tek ve sabittir. Sınırsız IP adresi alabileceğiniz gibi, ödemeleriniz aylık/haftalık olarak yapılır ve 99,99% uptime garantisi verir.

OVH, üyelik konusunda biraz sorunlu bir firma gibi gelebilir. Kayıt esnasında kimliğinizin teyit fotoğrafını istiyor. Kimlik teyit fotoğrafını, OVH gibi bazı sunucu firmaları şart koşabilmekte.


Scaleway

Bir online.net projesi olan scaleway, "online.net nasıl bu kadar ucuza sunucu satabiliyor?" diye düşündürmüyor değil. Kaliteli bir firmanın ürünü olan scaleway, 3 euro'dan başlayan sanal sunucu hizmetleriyle karşımızda.

Kolay panel ile hızlı ve kolay kurulum imkanı sağlayan scaleway'ın alternatiflerine nazaran en sinir bozucu özelliği ek IP tanımlayamıyor olmanız olabilir. Ayrıca sunucunuzun lokasyonunu da siz belirleyemiyorsunuz.

Hızlı sunucu oluşturma mottosuyla yayına başlayan scaleway, 15 saniyeden de kısa sürede sunucunuzu aktif edebilecek kadar hızlı ve kolay kullanılabilir bir panele sahip. Sadece linux tabanlı ürün satan ve bazı işletim sistemleriyle uyumlu olmayan Scaleway, kayıt esnasında 10$ ücretsiz deneme hakkı veriyor. 


Google Cloud Platform

 

Yazar: Ercüment Çözer (@Felina)

2009 yılında gelen "internet için bir şeyler üretme isteği" doğrultusunda yazılım öğrenmeye başladım. Aradan geçen süre zarfında başta PHP ve Python olmak üzere, ticareti yapılabilir birçok şey öğrendim. Şu sıralar web ve mobil ortamda kodlama, tasarlama ve pazarlama konularındaki bilgilerimi pekiştirmek ve ihtiyaç halinde diğer insanlara da yardımcı olabilmek için KodLab.org'u kurdum. Freelance olarak kendi projelerimle ilgileniyorum.