Dns-prefetch nedir?

  2016/08/06 13:39 • Ana Sayfa > HTML

Bir META kodu olan ve kullanımı tek satırlık, ayrıca oldukça basit olan DNS-Prefetch bazı durumlarda web sitesi performansını 2 katına kadar çıkartabilmekte. Kısaca tanımı, dışarıdaki bir web sitesi içeriğini daha hızlı yüklemekten geçiyor. 

Örneğin sitenizde CDN servisi kullanıyorsanız, kullanıcı sitenize erişirken CDN servisinden çektiği tüm içeriği ziyaretçinin sayfası tam anlamıyla yüklendiğinde sonlandırır. dns-prefetch kullanırsanız, CDN servisine bağlantı esnasında bağlanarak verilerinizi 200-300 ms daha hızlı çeker. 

Jquery, bootstrap gibi servisleri Google veya MaxCDN gibi alternatif CDN servislerinden çekiyorsanız, dns-prefetch önemli derecede performans sağlayabilir.

Örnek kullanım:

<link rel="dns-prefetch" href="http://ajax.googleapis.com" />

Yazar: Ercüment Çözer (@Felina)

2009 yılında gelen "internet için bir şeyler üretme isteği" doğrultusunda yazılım öğrenmeye başladım. Aradan geçen süre zarfında başta PHP ve Python olmak üzere, ticareti yapılabilir birçok şey öğrendim. Şu sıralar web ve mobil ortamda kodlama, tasarlama ve pazarlama konularındaki bilgilerimi pekiştirmek ve ihtiyaç halinde diğer insanlara da yardımcı olabilmek için KodLab.org'u kurdum. Freelance olarak kendi projelerimle ilgileniyorum.