AWS Ürünlerine vergi geldi

  06-05-2018 11:49 • Ana Sayfa > Sunucu

Netflix, spotify gibi dünya devlerinin de kullandığı, ilk çıkış amacı “girişimciler için sunucu tedariği” olan Amazon Web Services; yani AWS’ye KDV zorunluluğu getirildi. Türkiye’den AWS’e kayıt olan ve fatura adresini Türkiye gösteren herkes, bugün aldığı bir e-posta ile şaşkınlığa uğramış olabilir.

Aslında konu; yurt dışından alınan tüm ürün/hizmetlere %18 KDV zorunluluğuna dayanıyor. Bu nedenle; godaddy geçtiğimiz ay vergi numarası talep etmeye başlamıştı bile.

Vergi ödemeden AWS kullanabilir miyim?

Vergi ödemeden AWS kullanmak mümkün fakat bu tabiki yasal değil. AWS fatura adresinizi Türkiye dışı bir ülke olarak kayıt ederseniz, AWS fiyat tarifesine ek olarak KDV eklemeyi durduracaktır. 

Unutmamak gerekiyor ki; her ne kadar Amazon’u kandırabiliyor olsanız da; ödeme Türkiye bankası hesabınızdan çıktığı için ilgili hümüket tarafından yaptırıma uğrayabilirsiniz.

Alternatif çözüm olarak:

Türkiye böyle bir karar verdiği zaman tüm ülkeler buna uymak zorunda değil. Örneğin aliexpress’ten kulaklık aldığınız ve gümrükte takıldı. Bu gayet normal; çünkü gümrüğün yönetimi Türkiye’ye ait. Fakat online hizmet; gümrüğe takılmayacağı için “bu kanunu gözardı eden” firmalar da kullanabilirsiniz. Amazon; kısa bir süre sonra Türkiye’de satışa başlayacağı için çok dikkatli davranıyor olabilir fakat Alibaba Cloud yada bu tarz yabancı servisler henüz konuyla alakalı bir çalışma başlatmadılar.

Yoktan var etmeye çalışan ve zaten ağır vergiler altında ezilen girişimcilerimiz için üzgünüm!

Yazar: Tarık Menteşe (@tarikmentese)

2010'dan bu yana c#, PHP, Python ve JS uygulamaları geliştiriyorum. Mobil platformlar için Swift ve Java konusunda bilgi sahibiyim. Bootstrap, ionic ve Laravel frameworklerine aşinayım. Ekip çalışmasına yatkınım :)