Ucuz alan adı nerelerden ve nasıl alınır?

  30-01-2018 22:26 • Ana Sayfa > Diğer

Öncelikle bu yazıda “garanti veya kesin” gibi bir tabire niyetlenmediğimi belirtmek isterim. Zira bu yazıyı yazdıktan bir ay kadar sonra, alan adı firmalarında veya ICANN’da bir güncelleme olabilir ve tüm yazım çöp olabilir, unutmamak lazım! 

Aslında alan adları, ehliyet fiyatı gibi; her dönem pahalandığını düşünebiliriz fakat enflasyona vurulduğu zaman, ilk günkü kadar ucuz ve oldukça kolay erişilebilir bir ürün / hizmet haline evrildi. Üstelik artık ICANN kayıtlı firmaların artmasıyla beraber, alan adı satan “güvenilir sitelerin” sayısı da bir hayli artmaya başladı.

Peki, binlerce yürek; tek bir soru: “nasıl ve nereden ucuz alan adı alabilirim?” Ucuz alan adı almak tabiri, aslında “cem uzan’a hapis şoku” başlığı kadar yanıltıcı. Zira firmaların en büyük çakallıklarından biri, alan adını ucuz satarak bir sonraki yenileme döneminde sizden 2 kat ücret tahsil etmek. Burada amaç, aslında sizden ilk yıl almaları gereken kârı, ikinci yıl fazlasıyla tahsil edebilmektir. Bu yüzden, alan adı almadan önce birkaç soruyu netliğe kavuşturmak istiyorum.

Hangi uzantıyı alacaksınız, ona göre firma belirleyin!

Örneğin “.com, .net ve .org” uzantıları, oldukça yaygındır ve bu yüzden genellikle kampanya yapan alan adı sağlayıcıları, bu uzantılarda sürekli indirimler yayınlarlar. Fakat “.co, .io veya .me” gibi uzantılar kovalıyorsanız, işiniz biraz daha zorlaşabilir. Bu tarz TLD yani alan adı uzantıları, daha az firma tarafından desteklendiği için, genellikle rekabete kapalıdır.

Acele mi ihtiyacınız var, bekleyebilir mi?

Bir alan adına acele ihtiyacınız olmasa bile, farklı kişiler tarafından kayıt edilme korkusu her zaman var olacak. Bu korkuya sahip değilseniz; alan adının da aciliyeti yoksa rahat rahat uygun firma beklemek, sizi bu yazının devamını okumaktan kurtarabilir. 🙂

Sadete gelelim!

Büyük firmalar, örneğin “godaddy, namecheap, name.com” gibi; sürekli kampanya yapabilirler. Bu tarz firmaları google’a aratmakta fayda var. Örneğin; godaddy domain promo code yada godaddy coupon codes gibi. 

Ayrıca tld-list.com, uygun alan adlarını satan firmaları listeyen bir servis. 

Alan adı fiyatları nedir?

Firmadan firmaya, hatta ülkeden ülkeye göre bile değişiklik gösterebilirken, alan adlarına bir fiyat biçmek çok yersiz olur. Fakat .com, .net ve .org isimleri, ortalama olarak 8-10$ arasında değişmektedir. Buna ek olarak .co, .me veya .io gibi az tercih edilen veya satıcıları tarafından değerli gösterilen isimler, yine 10$ gibi fiyatlara bulunabilmelerine rağmen; genellikle yüksek tutarlardan satılmaktadır. 

Örneğin .me uzantısı neredeyse tüm firmalarda 10$ ile 25$ arasında değişirken, nc.me aracılığıyla, eğer öğrenciyseniz (veya öğrenci takliti yapabilirseniz) tamamen bedavaya sizin olabilir!

Aynı firmadan, tek kampanya ile birden fazla alan adı kayıt etmek mümkün mü?

Aslında evet. Fakat işin içine bir miktar katakulli gireceği bariz. Örneğin godaddy’in 1$ karşılığı .com alan adı kampanyasından, farklı isim ve kimliklerle, aynı zamanda farklı banka/kredi yada sanal kart ile hesap oluşturarak domain kayıt edebilirsiniz. Tabi hesabınızı yasaklama ihtimalleri de her zaman mevcut!

Yazar: Tarık Menteşe (@tarikmentese)

2010'dan bu yana c#, PHP, Python ve JS uygulamaları geliştiriyorum. Mobil platformlar için Swift ve Java konusunda bilgi sahibiyim. Bootstrap, ionic ve Laravel frameworklerine aşinayım. Ekip çalışmasına yatkınım :)