Premium DNS Nedir?

  2016/07/20 22:18 • Ana Sayfa > Sunucu

Eskiden çok fazla duymadığımız fakat aslında yoğun bir pazar payına sahip olan DNS servisleri, artık kullanıcılarına özel ürünler de pazarlayabiliyor. 2015 yılından itibaren alan adı satıcıları tarafından sürekli önerilen bir ürün haline gelen Premium DNS'in ne olduğunu merak edenler ve kullanıcıya faydasını öğrenmek isteyenler için basit bir makale hazırlamak istedim. 

Fakat makale başında belirteyim; kurumsal işler, yoğun trafik isteyen projeler için Premium DNS olmazsa olmazlar arasına eklenebilir ve bir sitede SSL sertifikasının önemi kadar yer teşkil eder.

Premium DNS Nedir?

Premium DNS, genellikle SSL satıcısı firmalar tarafından pazarlanan (verisign gibi) bir DNS ürünüdür. GoDaddy ve NameCheap firmasından alan adı alırken karşınıza çıkabilir. 

Normalde, her alan adının bir IP adresi bulunur. Bu IP adresine bağlantı esnasında, ziyaretçi sunucu vasıtasıyla sorgu yaparak DNS'e erişmeye çalışır. %10 ile %30 arasında, tarayıcı tarafından DNS'e bağlantı hatası verilir. Bu nedenle basicDNS gibi ücretsiz DNS servisleri kullananlar, ziyaretçilerinin bir miktarını kaybederler.

PremiumDNS ise, arada özel köprü görevi görerek hem ziyaretçilerinizi kaybetmenizi engeller, hem de ziyaretçinin IP adresi ve haliyle sunucu ile daha hızlı iletişime geçmesini sağlar.

Ayrıca PremiumDNS ile DDOS saldırılarını da yoğun derecede önleyebilirsiniz. DNSSEC (DNS Security) ile bilgilerinizi ve sitenizi koruma altına alırsınız.

PremiumDNS nereden alınır?

Daha hızlı entegre edebilmek için alan adının alındığı firma aracılığıyla almanızı öneririm. Bu konuda hem fiyat, hem de performans açısından namecheap firması oldukça başarılı duruyor. 5$ ücret ile 1 yıllık verisign Premium DNS alabilirsiniz.

Ayrıca GoDaddy firması da, sınırsız alan adı için 8,99 TL'den aylık olarak (yıllık 100 TL civarı) premium DNS hizmeti sunuyor.

Premium DNS şart mıdır?

Yüzde yüz olması gerekmiyor olsa da, alınması önerilen bir üründür.

Yazar: Ercüment Çözer (@Felina)

2009 yılında gelen "internet için bir şeyler üretme isteği" doğrultusunda yazılım öğrenmeye başladım. Aradan geçen süre zarfında başta PHP ve Python olmak üzere, ticareti yapılabilir birçok şey öğrendim. Şu sıralar web ve mobil ortamda kodlama, tasarlama ve pazarlama konularındaki bilgilerimi pekiştirmek ve ihtiyaç halinde diğer insanlara da yardımcı olabilmek için KodLab.org'u kurdum. Freelance olarak kendi projelerimle ilgileniyorum.